A rmaiak eltti korbl kevs lelet maradt fenn. Londont a rmaiak alaptottk, mint Britannia provincia fvrost. Neve a latin Londinium nvbl ered.
A Rmai Birodalom buksa utn Londont elhagytk a rmaiak. A 7. szzadban Egy Lundenwic nev szsz vros plt nem messze a mai Aldwychtl nyugatra. A rgi rmai vros a 9. szzadban vagy a 10. szzad elejn npeslt be jra.
Westminster egykor nll vros volt, a kzpkor ta az angol kirlyi udvar szkhelye. Vgl a kt vros egybeplt, gy jtt ltre a mai London alapja, br ekkor mg nem volt fvros (a Hampshire-beli Winchester volt az a 12. szzadig.)
London nvekedsnek indult, s a kvetkez pr vszzadban magba olvasztotta a krnyez kisvrosokat s falvakat. A 16. szzadtl a 20. szzad elejig a Brit Birodalom fvrosa volt.
1666. szeptember 2-n kezddtt el a nagy londoni tzvsz, amely a belvros nagy rszt elpuszttotta. A tz egy pk fahzbl indult el, a kvetkez hrom nap folyamn tbb, mint 13,000 hz pusztult el, kztk a St Paul Church. A vros tz v alatt jraplt. A 18. szzadban a fejlds felgyorsult. A 19. szzad elejre a vilg legnagyobb vrosa lett.
Az nkormnyzat igyekezett teljesteni a gyors nvekeds okozta kvetelmnyeket. 1855-ben alaptottk a Metropolitan Board of Works-t arra a clra, hogy biztostsa a megfelel infrastruktrt a gyorsan nvekv vrosnak. 1889-ben ehelyett hoztk ltre London megyt, amit London megye tancsa irnytott – az els szervezet, mely egsz London kzigazgatst irnytotta.
A 20. szzad elejn a londoniak sznnel ftttek, ami hatalmas fstmennyisget okozott. Az ghajlati krlmnyekkel egytt ez gyakran szmogot okozott, a jl ismert „londoni kd”-t. 1956-ban trvnyt hoztak a tiszta levegrt, miutn 1952. december 5. s 9. kztt t napig szmog nehezedett a vrosra, tbb, mint 4000 ember hallt okozva. A trvny rtelmben fstmentes znkat alaktottak ki, ahol fstt nem okoz ftanyagot kell hasznlni.
London arculatban a legnagyobb vltozst az elmlt 100 vben a nmet bombzsok okoztk a II. vilghbor idejn. A bombzs tbb, mint 30 000 embert lt meg, s rengeteg pletet elpuszttott. Az elpusztult rszek az 1950-es, 60-as s 70-es vekben tbbfle klnbz stlusban pltek jj, ezrt Londonra jellemz, hogy arculata ptszetileg nem egysges.
1965-ben London megye tancst felvltotta Nagy-London tancsa (Greater London Council, GLC). Tbb jabb telepls is a vros rsze lett, a jelenlegi kerletek kzl 20. A GLC-t 1986-ban eltrltk, mert sszetkzsbe kerlt a Thatcher-kormnnyal, s hatskre tkerlt az egyes kerletekhez. 2000-ben jra kzpontostottk a vros feletti hatalmat, s polgrmestert vlasztottak Ken Livingstone szemlyben.
Az 1997-es tzsznetig London gyakran az IRA egyik clpontja volt az szak-rorszgi terletek feletti egyet nem rts miatt.
2005. jlius 7-n Londont terrortmads rte, alig 24 rval azutn, hogy London megkapta a 2012-es olimpia rendezsnek jogt.

|